سلولهای بنیادین در تخمدان

پژوهشگران چینی در تخمدان‌ موش‌های بالغ، سلول‌های بنیادی پیدا کرده‌اند که بهنظر می‌رسد می‌توانند به صورت تخمک‌های تازه‌ و نوزادان تندرست رشد ‌کنند.

پژوهشگران یکی از دانشگاه‌های چین برای جداکردن سلول‌های بنیادی از تخمدان موشدر جست‌وجوی سلول‌های تولیدکننده‌ی یکی از پروتئین‌های مرتبط با تخمک در تخمدان‌هایموش‌های بالغ و پنج‌روزه برآمدند. سپس سلول‌هایی را شناسایی کردند که به تندی تقسیممی‌شدند و آن‌ها را در محیط کشت گذاشتند که در آن‌جا نیز هم‌چنان تقسیم می‌شدند. پژوهشگران این سلول‌ها را به تخمدان‌ موش‌هایی که آن‌ها را با مواد شیمیایی نابارورکرده بودند، تزریق کردند. به زودی تخمک‌های تازه‌ای در این تخمدان‌ها پدید آمدند وسپس موش‌ها باردار شدند و نوزادان تندرستی به دنیا آوردند.

پیش از این پژوهشگران دیگر توانسته‌ بودند سلول‌های بنیادی تولیدکنننده‌ی تخمکرا از تخمدان‌ها و مغز استخوان به دست آوردند. اما تخمک‌های فراهم آمده از آنسلول‌های بنیادی، بارور نشدند تا نوزادی پدید آورند. بنابراین، پس از انجامدوباره‌ی کار پژوهشگران چینی در آزمایشگاهی دیگر می‌توان درباره‌ی درستی کار آن‌هانتیجه‌گیری کرد.

اگر پژوهشگران چینی به‌راستی سلول‌های بنیادی تولیدکننده‌ی تخمک را شناسایی کردهباشند، آن‌گاه باید پرسید آیا چنین سلول‌هایی در زنان بزرگ‌سال نیز وجود دارد و نقشاین سول‌ها در تخمدان‌زنان بزرگ‌سال چیست. اگر چنین سلول‌هایی در تخمدان زنان نیزپیدا شوند، می‌توان امیداوار بود که گروه دیگری از زنان نابارور دارای فرزند شوند.

منبع     :  سایت جزیره دانش

 

/ 7 نظر / 14 بازدید
مریم

درایام امتحانات لطفا نمونه سوالات امتحانی را در وبلاگ قرار دهید

صبورا احمدراجی

اگه لطف کنید نمونه سوالات هر بخش و بزارید ممنون می شم با تشکر[گل][خداحافظ][لبخند][خرخون]

فاطمه.ضیایی

[لبخند][گل]خانم فلاح،برایتان نظر خصوصی گذاشتم. جواب محاسبه کنید78

گروه نام آوران پارسی دل

[قلب][گل]سلام من صبورا هستم. راجی ما وبلاگمون رو ساختیم. راجبه بار الکتریکی[لبخند] مشعوف بفرمایید [قلب] وبلاگ ما رو با نظراتتون منور کنید[قلب] [خداحافظ]

الناز

ببخشید می شود جواب محاسبع کنید ها را بگوید[چشمک]

الناز

ببخشید منظور من محا سبه کنید بود از ان غلط املایی هم معزرت می خواهم